Kako zaraditi od dodatnog posla?

23. 02. 2024.

Uz redovni rad razmišljate o zaradi od dodatnog posla? Frane Šesnić, direktor ZICER-a, pojašnjava kakve su vam mogućnosti.

„U uvjetima inflacije i visokih troškova života, što se posebno odnosi na cijene hrane, kao i rasta plaća koje generalno ne prate realne troškove, ljudi se uz redovni odlučuju i na dodatni posao. Kada govorimo o formalnom aspektu takvih poslova, oni se mogu obavljati kroz više mogućnosti – od rada uz ugovor o djelu, autorskog ugovora, rada u d.o.o.-u kroz ugovor o dodatnom radu, putem obrta (paušalni obrt, obrt na poslovne knjige), putem obavljanja djelatnosti kroz samostalne djelatnosti slobodnih zanimanja, kućne radinosti ili sporednog zanimanja pa sve do rada kroz OPG i privatno iznajmljivanje apartmana.

Hobi kao posao?

Česte se kroz rad s potencijalnim poduzetnicima, posebno u Plavom uredu, susrećemo s uspješnim primjerima kada se hobi može pretvoriti u redovan posao na puno radno vrijeme. Takvi su primjeri češći u djelatnostima poput izrade keramike i šivanja, ali i u ostalim kreativnim industrijama poput dizajna, copywritinga, vođenja društvenih mreža i slično. Tu je i IT industrija čiji djelatnici na tržištu nude svoje specifične vještine poput računalnog programiranja, a posljednjih nekoliko godina postoji i velik interes za stvaranje dodatnih prihoda iz područja edukacija i savjetovanja.“

Koja porezna rješenja se odnose na dodatne poslove? Kojih se odredbi treba pridržavati? 

„Naravno, svaki od mogućih oblika poslovanja ima svoje propise koji ih određuju, a možemo ih podijeliti u dvije skupine. U prvu skupinu svrstavamo oblike kroz koje je osoba dužna sama registrirati djelatnost i sama je obveznik davanja. To se odnosi na obrte, samostalne djelatnosti slobodnih zanimanja, kućne radinosti i sporedna zanimanja, OPG-ove i privatno iznajmljivanje apartmana. Kroz drugu se pak mogućnost sklapa ugovor s naručiteljem odnosno poslodavcem koji je obvezan plaćati davanja, što se pak odnosi na ugovor od djelu, autorski ugovor te na rad u d.o.o.-u kroz ugovor o dodatnom radu.“

Što vas sve čeka kod pokretanja dodatnog posla?  

„Uvijek potičem ljude da šire interese i ostvaruju ih kroz poduzetnička iskustva. Kada iz prve ruke ostvare povratnu informaciju s tržišta, znati će vodi li ih to do samostalnog poduzetništva. Svakako savjetujem svim osobama koje razmišljaju o dodatnim načinima rada uz rad kod drugog poslodavca da se informiraju mogu li se željene djelatnosti uopće obavljati kroz određene pravne oblike, o budućim obvezama i troškovima te o mogućim ograničenjima (npr. ugovor o dodatnom radu – djelatnost se može obavljati maksimalno osam sati tjedno). Pažnju također treba obratiti i na sljedeće – ako djelatnik u ugovoru o radu, pravilniku o radu ili kolektivnom ugovoru ima navedenu zabranu, tada treba tražiti dozvolu poslodavca za obavljanje dodatnog rada.Ako se pak radi o istoj ili sličnoj djelatnosti koja je djelatnost poslodavca, prema Zakonu o radu i Zakonskoj zabrani natjecanja, djelatnik je u tom slučaju dužan tražiti dozvolu poslodavca za obavljanje te djelatnosti jer u suprotnom poslodavac može od radnika tražiti naknadu pretrpljene štete.“,  za kraj ističe Frane Šesnić i dodaje kako se svakako treba voditi računa o balansu privatnog i poslovnog aspekta, jer u konačnici, svi na raspolaganju imamo 24 sata u danu.

Ostale novosti i projekti

Inovacije novoosnovanih MSP-ova

Ministarstvo gospodarstva je objavilo poziv na dostavu projektnih prijedloga Inovacije novoosnovanih MSP-ova u okviru Programa konkurentnost i kohezija 2021.-2027. Datum početka zaprimanja projektnih prijava je 5. ožujka 2025. godine u 11:00 sati,...

Otvorene prijave za 2025 WIPO Global Awards

Od 15. do 31. ožujka otvorene prijave za 2025 WIPO Global Awards, natječaj Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO). Nagrade se dodjeljuju izvrsnim novoosnovanim te malim i srednjim poduzećima koja koriste intelektualno vlasništvo (IV) za poticanje...