Novi zagrebački high-tech startupovi stvaraju proizvode budućnosti. Na Zagreb Connectu ih čeka milijun kuna.

14. 10. 2019.

U ZICER-u predstavljeni timovi četvrte generacije predakceleracijskog programa Startup Factory koji će se 27. studenoga na velikoj međunarodnoj startup konferenciji Zagreb Connect natjecati za osvajanje bespovratnih potpora Grada Zagreba iz fonda ukupne novčane vrijednosti 1 milijun kuna! Bit će to i prilika za obilježavanjem 25 godina kontinuiranog poticanja tehnološkog poduzetništva u Gradu Zagrebu.

Danas smo u ZICER-u upoznali 18 timova, sudionika četvrte generacije predakceleracijskog programa Startup Factory. Riječ je o timovima koji će svoja inovativna visokotehnološka rješenja razvijati kroz intenzivnu edukaciju i vodstvo vrhunskih mentora te poticajnu ZICER-ovu infrastrukturu. Program s provedbom započinje danas, a predstavljene timove uz intenzivan program očekuju brojna predavanja, radionice i druženja s domaćim i stranim startup ekspertima.

Nakon programa, kroz koji će predstavljeni proizvodi poprimiti nove, tržišno održive oblike, dolazimo do finala i proglašenja najboljih timova Programa. Veliko finale Startup Factoryja održat će se 27. studenoga na međunarodnoj startup konferenciji Zagreb Connect gdje će najbolji timovi za razvoj osvojiti bespovratna sredstva iz novčanog fonda Grada Zagreba vrijednog 1 milijun kuna. Također, na Zagreb Connectu svečano će se obilježiti 25 godina kontinuiranog poticanja tehnološkog poduzetništva u Gradu Zagrebu. 

Na svečanom otvaranju Programa, uz predstavnike nove generacije startupova, u ZICER-u su govorili doc.dr.sc. Olivera Majić, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba, Mirka Jozić, pročelnica gradskog ureda za Gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša, Marijan Mrkonjić, direktor Novih biznisa Ine i Frane Šesnić, direktor ZICER-a.

Pred nama je nova generacija Startup Factoryja. Svake godine, prateći svjetske trendove, program dodatno unapređujemo. Ove godine poseban fokus stavljamo na transfer znanja i tehnologije u poduzetništvo. Ovaj model već se i u prethodnim generacijama pokazao značajnim jer omogućuje znanstvenicima da kroz stjecanje poduzetničkih kompetencija komercijaliziraju svoje inovacije. Ove godine izuzetno smo ponosni i na nova partnerstva. Tako na primjer, partnerstvo s Inom – vodećom hrvatskom naftnom kompanijom, našim startupovima uz pristup znanjima i vrhunskim mentorima otvara i vrata za plasiranje njihovih inovativnih proizvoda, kroz uvod je istaknuo Frane Šesnić, direktor ZICER-a.

Važan doprinos Programu ove godine donosi i partnerstvo s najvećom hrvatskom naftnom kompanijom Inom. Prilikom otvaranja programa Marijan Mrkonjić, direktor Novih biznisa Ine je izjavio: INA je pokrenula startup program ANI, što je kratica od „akceleriranje novih ideja“, ali i INA čitana unazad, čime se želi naglasiti namjera kompanije da sagleda poslovne izazove iz druge perspektive, sa stajališta novih tehnologija i potencijalno novih načina obavljanja poslova. Područja za koja smo primarno zainteresirani su maloprodaja, mobilnost i energija, ali i drugi izazovi koji mogu biti relevantni za kompaniju ili mogu funkcionirati kao samostalni poslovni model. Ono što smo vidjeli na ZICER-ovom bootcampu na prvom pitchanju na nas je ostavilo jako dobar dojam i svim timovima želim puno uspjeha u daljnjem ciklusu predakceleracijskog program.

Zaštita intelektualnog vlasništva, prijenos znanja i inovacija s fakulteta u realni sektor i njihova uspješna komercijalizacija teme su koje zanimaju startupove, gospodarstvenike i investitore jednako kao i studente i njihove profesore. Zato ove godine fokus Zagreb Connecta stavljamo baš na ta područja. Šesti Zagreb Connect bit će prilika za uživanje u izvrsnim izlaganjima i diskusijama, stjecanje novih znanja, a za brojne i mogućnost za  povezivanje s potencijalnim poslovnim partnerima.  Svoje mjesto moći ćete si osigurati početkom studenoga. Tada će svima zainteresiranima biti dostupne besplatne ulaznice!, ovim nas je riječima Mirka Jozić, pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša pozvala na ovu značajnu startup konferenciju.

Zamjenica gradonačelnika doc.dr.sc. Olivera Majić istaknula je kako Grad Zagreb već 25 godina vodi promišljenu politiku poticanja poduzetništva kroz niz potpornih instituta i projekata koji uključuju ZICER i Startup Factory. Kroz dugogodišnje aktivnosti pokazujemo trajnu usmjerenost Grada Zagreba na pomoć poduzetnicima. U prostorijama ZICER-a mogu razvijati svoje ideje te se međusobno družiti, surađivati i razmjenjivati iskustva znajući da imaju potporu Grada Zagreba kao javnog financijera. Želimo istodobno da prošire svoje poslovanje i uvijek im stojimo na raspolaganju. Cilj nam je pomoći tim malim tvrtkama jer i velike tvrtke nekad su bile male, rekla je zamjenica Majić. 

Ovo su timovi četvrte generacije Startup Factoryja:

A – SAP –  Cilj projekta je napraviti znanstveno istraživački sustav instrumenata, nazvan A-SAP, koji će biti u stanju s visokom preciznošću i u realnom vremenu prepoznati sve relevantne karakteristike tuče (broj zrna, dimenziju, kinetičku energiju itd.), biti otporan na ekstremne vremenske prilike te robusan za višegodišnji rad uz minimalno održavanje.

ArboSmart Technologies – ArboSmart Cloud je web sustav za pametno upravljanje zelenom infrastrukturom. Namijenjen je svim osobama u lancu odlučivanja i stručnim osobama (urbanim šumarima). Omogućuje pametno održavanje postojećeg urbanog zelenila, planiranje novoga, praćenje budžeta, izvještavanja i brojne druge funkcionalnosti. Sustav je razvijen u suradnji sa vodećim svjetskim stručnjacima na području urbanog šumarstva.

Double Lens – U Double Lensu razvijaju osobno prilagođene arhitekturalne vizualizacije, a potom ih ukomponiraju s virtualnom realnosti. Te vizualizacije služe kao marketing i zaključavanje prodaje neizgrađenih nekretnina. Krajnji korisnici (kupci nekretnina) mogu iskusiti nekretninu u world-scale VR-u prije nego li je uopće izgrađena. Uz navedeno, razvijaju i licencabilni c++ plugin koji će automatizirati izradu vizualizacija iz AutoCad tlocrta.

Ekono – Chatbot aplikacija koja korisnicima omogućuje da nauče više o osobnim financijama te da jednostavnije prate troškove, štede i upravljaju financijama. Zahvaljujući tehnologiji umjetne inteligencije, razgovorni robot odgovara na pitanja o potrošnji, ali i djeluje proaktivno, savjetujući o uštedama, novim uslugama i sl. Chatbot je zabavan sugovornik s kojim možete čavrljati na hrvatskom jeziku, a uz dnevne pitalice razvija i financijsku pismenost korisnika.

EMmobile – Područje fokusa projekta je turizam. Glavna posebnost bicikla je softver koji u svakom trenutku zna najbolje i turistički najzanimljivije lokacije, bilo da se radi o zabavi, povijesti, istraživanju ili pak o prirodi, te gastronomskoj ponudi toga dijela. Pomoću jakog GPS sustava zna lokaciju te najbliže navedene lokacije koje filtrira uzevši u obzir preostalo stanje baterije, vremensku prognozu, vrijeme. Sve informacije korisnik dobiva preko Guideb kacige. U trenu može čuti sve informacije o lokaciji.

Frasser – Sustav za financijsko planiranje, simuliranje i izvještavanje koji je namijenjen tvrtkama srednje veličine kako bi se kasnije predvidjeli poslovni rezultati i na vrijeme se donijele strateške poslovne odluke. Farseer omogućuje kolaborativno i kontinuirano planiranje i usporedbu planova sa stvarnim rezultatima, uz uštedu vremena i smanjenje pogrešaka. Tvrtke u prosjeku troše 31 dan na planiranje i izvještavanje, što se implementacijom Farseera skraćuje za 50%.

FloorNap – Platforma za niskobudžetni smještaj do 15 eura po čovjeku. Plan je potaknuti kulturu “spavanja na podu” (npr. u vrećama za spavanje) i na taj način omogućiti jeftiniji smještaj s boljom lokacijom. Žele omogućiti putnicima, prvenstveno mladima, ono što oni žele, siguran smještaj s “minimalnom prtljagom”. Tri vrijednosti koje promiču su:  ekonomsko putovanje – niskobudžetne ponude, druženje putnika i iznajmljivača, te ekološko putovanje- “bez plahta” kao najekološkiji način putovanja. 

FoBiP – Ugradbeni panel koji se montira s unutrašnje strane na zidove postojećih ili novih građevina, i filtrira okolni zrak fiksirajući pritom CO2 odnosno CH4 mikrobiološkim putem. Kao nusprodukt fiksacije stvara se biomasa koja se može plasirati na tržište kao: dodatak ljudskoj prehrani, stočna hrana, gorivo, osnova za biodizel…

Hero Factory – Platforma za učenje i vođenje digitalnog poslovanja malih poduzetnika. Kao vaš mali asistent za online marketing, svakodnevno slaže korake koje je potrebno napraviti (poput Facebook objave), a odmah nudi i brze korake kako to najbolje izvesti.

Hypergola – Predstavlja inovativno rješenje na području montažno-demontažnih natkrivenih prostora. Osnovna namjena nadstrešnica je kreiranje iskoristivog prostora. Međutim, što ako se ta jednostavna i svrsishodna konstrukcija oplemeni dodatnim slojem? Slojem koji će omogućiti da pergola ne služi samo kao zaštita od prirodnih pojava, već iste koristi u stvaranju dodatne vrijednosti – energije.

LafTonic – Povoljno i učinkovito povezuje istraživanje tržišta i Crowdfunding pomoću niza inovativnih algoritama i analize sadržaja. Autori koji žele producirati web serije/filmove mogu dobiti povratne informacije njihove online publike i preciznu validaciju tržišnog potencijala, smjernice za poboljšanje te listu ključnih riječi za ciljanje prave publike putem oglasa. Na temelju tih podataka, korisnike zatim povezuju s mikro investitorima i agencijama koji im pomažu lansirati Crowdfunding kampanju.

Mundus Education System – Projekt koji za cilj ima približiti tehnologiju formalnom obrazovanju kroz nekoliko hardverskih i softverskih rješenja. Jedno od njih je pametna društvena igra koja je ustvari platforma za gejmificirano učenje. Maskira proces učenja u igru.

Probot – Proizvodi visokotehnološke sprave za trening slobodnih udaraca u nogometu. Uvode naprednu tehnologiju u sport kako bi dodatno poboljšali učinkovitost trenažnih procesa. Probot je potpuno prilagodljiv živi zid kojim se upravlja preko mobilne aplikacije. Ima integriranu kameru sa razvijenim računalnim vidom, tako da Probot može simulirati realne uvjete nogometnih utakmica na način da simulira skok živog zida.

RecorrQCQ (engl. Quantitative Coating Quality) – Uređaj služi za laboratorijska i terenska mjerenja impedancije zaštitnih premaza na metalu. Uređaj je prilagođen korisniku, a rezultat se jednostavno interpretira primjenom referentne skale koja povezuje impedanciju i kvalitetu premaza. Za razliku od uobičajene vizualne kontrole kojom se opažaju oštećenja premaza, ReCorr QCQ daje mogućnost procjene kvalitete novih i još neoštećenih premaza. Uređaj je jedinstven na tržištu.

SEAtonomous – Misija Seatonomousa je implementacija inteligentnih sustava upravljanja na vodi. Tim Seatonomousa istovremeno se fokusira na dva slična projekta: razvoj plovila na daljinsko upravljanje za prihranu ribe u sportskom ribolovu, te razvoj autonomnog modularnog plovila za širok spektar mogućih primjena. Moduli koji su trenutno u razvoju su modul za prihranu ribe na velikim ribogojilištima na otvorenom moru, te za sakupljanje površinskog smeća u kanalima.

SIM – Obuhvaća sve potrebne funkcionalnosti za upravljanje informacijama, dokumentima i poslovnim procesima, posebno za vođenje sportskih klubova. Na tom putu pomažu im savjetnici s iskustvom, između ostalih, iz Hrvatske nogometne reprezentacije, Dinama, te oni koji znaju operacije klubova na međunarodnoj razini. Trenutni fokus je na upravljanju sportskim akademijama kao i pametno upravljanje i predikcija treninga.

Urban Oasis – Inteligentni, aeroponski, IoT vrt. Urban Oasis projekt je mladih entuzijasta čiji je cilj korisniku, kroz aeroponski uređaj, pružiti zeleni izvor zdrave hrane. Podižući tako kvalitetu života te ljepotu interijera na višu i profinjeniju razinu, smanjujući emisiju stakleničkih plinova. Sastavni dio uređaja čine moderan dizajn, IoT mreže, aeroponski način uzgoja biljnih vrsta, napredna softverska rješenja te strast za prirodom, zdravom hranom i biljem.

Valut – Mobilna aplikacija namijenjena primarno turistima kako bi mogli mijenjati valute, nadoplaćivati svoj Valut račun, te povlačiti gotovinu na nekoj od partnerskih lokacija. Time turisti izbjegavaju iznimno loš tečaj i naknade koje im aerodromske mjenjačnice i bankomati naplaćuju prilikom posjeta državi s drugom valutom.

Ostale novosti i projekti

ZICER pokrenuo seed fond vrijedan 1.000.000 eura!

Direktor ZICER-a Frane Šesnić i predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo potpisali su Ugovor o okvirnom kreditu. Za razvoj naših startupova sada je u ZICER-ovom seed fondu dostupno 1.000.000 eura – od čega je 500.000 eura osigurao Grad Zagreb, a 500.000 eura HBOR....