Sve školske zadaće vašeg djeteta s disleksijom već znate napamet? Zaposleni ste, ali u svakodnevnom radu disleksija vam usporava rad? Zahvaljujući besplatnoj aplikaciji OmoLab svakodnevni život bit će vam mnogo jednostavniji!
„OmoLab je nastao krajem prošle godine. Sama ideja se počela razvijati unazad nekoliko godina, od trenutka kada sam saznao da mi je kći disleksična. Supruga također ima disleksiju. Nije mi bilo jasno da se o nečemu što pogađa tako veliki dio populacije (oko 10%) tako malo razgovara i da gotovo nema alata kojima bi pomogli toj djeci“, objašnjava Petar Reić koji je sa Zoranom Birimišom i Jovicom Popovićem osmislio OmoLab.
Disleksija je izrazito individualni poremećaj s bitno različitim manifestacijama. Gotovo je nemoguće pronaći dva ista disleksičara, odnosno osobe s istim problemima. „Kada smo krenuli u realizaciju želja nam je bila napraviti font koji će se u najmanjoj mogućoj mjeri razlikovati od standardnih fontova. Prvo smo izradili modele u koje smo postavili sve bitne značajke. Tada smo kontaktirali logopede i druge stručnjake čije smo sugestije uvažili. Naposljetku je Marko Hrastovec, jedan od ponajboljih europskih tipografa, izradio nekoliko verzija koje smo testirali na skupini djece s disleksijom, dok nismo došli do onoga što nas zadovoljava. Posebno bih istaknuo da je Marko Hrastovec uspio oblikovati ne samo učinkovit već ugodan i vizualno lijepi font.“
OmoType specifični je pristup koji font promatra kao nešto dinamično, promjenjivo. Stoga ima 52 različite inačice. Već su za sve školarce dostupne lektire, ali i preko 200 drugih književnih naslova. OmoReader je prije nekoliko dana postao dostupan za Android i iOS uređaje. Upute i poveznice za preuzimanje mogu se pronaći na stranici OmoReader.com.
„Budući da su OmoLab alati besplatni očekujemo široku bazu korisnika koji će nam svojim iskustvima, povratnim informacijama i kritikama pomoći da ih dalje razvijamo i unapređujemo. Ono loše je problem sa čitanjem zbog kojeg se tu djecu marginalizira, a vrlo često je riječ o vrlo inteligentnim vizualnim misliocima. Tako da će zapravo Zagreb Connect i naše sudjelovanje na njemu imati dvojaku funkciju – osim nagrada koje očekuju najbolje, svi ćemo dobiti i veliku vidljivost. “