Upoznajte startup Crobotic Solutions iz našeg Tech Transfer akceleratora

18. 10. 2024.

Danas je na svijetu u upotrebi više od 5 milijuna robotskih ruku. Zbog geopolitičkih događaja i modernizacije društva, sve je teže pronaći radnike za poslove koji su opasni, prljavi i dosadni. Iako je broj robota značajno narastao, način programiranja se nije bitnije promijenio posljednjih 50 godina. Zbog toga je programiranje, odnosno puštanje robota u pogon, rezervirano samo za stručnjake koji se educiraju godinama. Robotskim rukama nedostaje fleksibilnosti te su prikladne samo za visoko automatizirane proizvodne linije i velike proizvodne serije (npr. automobili, farmacija i sl.).

Kako bi povećali efikasnost i fleksibilnost robotskih ruku te omogućili njihovo korištenje i za manje proizvodne serije, Crobotic Solutions razvija softver koji pomoću umjetne inteligencije pojednostavljuje programiranje robotskih ruku. Kombinacijom inovativnih tehnologija poput računalnog vida, dubokog učenja, velikih jezičnih modela i učenja kroz demonstraciju, njihovo rješenje kroz intuitivno web sučelje svakome omogućava jednostavno programiranje bez eksplicitnog znanja robotike.

U EU posluje više od 2.1 milijuna proizvodnih poduzeća, a robotske ruke značajan su faktor u proizvodnji. Crobotic Solutions fokusira se na mala i srednja proizvodna poduzeća koja čine više od polovice svih proizvodnih poduzeća u EU. “Zbog prirode zadatka, kao i potreba tržišta, prvo se fokusiramo na zadatke poput varenja, pjeskarenja i sastavljanja komponenti proizvoda. Trenutno smo u fazi validacije koncepta te aktivno tražimo partnere koji koriste robotske manipulatore i željeli bi isprobati naše rješenje”, objašnjava nam CEO Filip Zorić

Tim Crobotic Solutionsa čine Marko Križmančić, Ana Milas, Sara Zelić i Filip Zorić.

Filip Zorić, CEO, asistent je na fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER), te radi doktorat na temu polu-autonomne zračne manipulacije za zadatke servisiranje i održavanja. Tijekom doktorata radio je na nekoliko EU Horizon projekata, te je dio tima MBZIRC2023 robotičkog natjecanja. Autor je 7 znanstvenih radova. Usavršavao se na EPFL-u, Švicarska, University of Seville, Španjolska i University of Twente, Nizozemska.

Marko Križmančić, CTO, asistent je na FER-u gdje završava doktorat na temu optimizacije komunikacijske topologije u više-agentskim sustavima pomoću konsenzusa i metoda strojnog učenja na grafovima. Tijekom svog doktorata radio je na nekoliko domaćih i međunarodnih EU Horizon projekata. Bio je dio tima koji se natjecao na MBZIRC robotičkom natjecanju 2020. te osvojio prvo mjesto na istom natjecanju 2024. godine. Sudjelovao je u više ljetnih škola o više-robotskim sustavima, dubokom učenju i njihovim primjenama. Autor i ko-autor je 7 znanstvenih članaka objavljenih u vrhunskim časopisima i međunarodnim konferencijama.

Dr. sc. Ana Milas, COO, doktorirala je na FER-u na temu autonomnog istraživanja nepoznatog 3D prostora pomoću besposadnih letjelica. Radila je na više EU Horizon projekata te je bila dio tima na robotičkim MBZIRC2020 i MBZIRC2023 natjecanjima. Usavršavala se na Sveučilištu u Sevilli, Španjolska. Autorica je i ko-autorica više od 10 znanstvenih članaka objavljenih u konferencijama i časopisima.

Sara Zelić diplomu vizualnih komunikacija stekla je na Studiju dizajna pri Arhitektonskom fakultetu. Tijekom studija dobila je razna priznanja i Rektorovu nagradu te sudjelovala na internacionalnim projektima sa sveučilištima u EU (Institute of Design and Communication, FH Joanneum, Graz; Faculty of Design, Dortmund; UL ALUO, Ljubljana.) Daljnje usavršavanje u struci stječe dosadašnjim radom u nekoliko studija te freelance radom.

“Kako su svi suosnivači radili na fakultetu i razvili su dijelove rješenja u okviru doktorskih istraživanja, želimo iskoristiti Tech transfer program kao vjetar u leđa kako bi komercijalizirali pojedine elemente svog istraživanja”, dodaje Ana.

Tim Crobotic Solutionsa i ostale finaliste Tech Transfer akceleracijskog programa možete bodriti 25. listopada u ZICER-u na Zagreb Connectu. Vidimo se!

Ostale novosti i projekti