Upoznajte Startup Factory tim Source Robotics koji fokus stavlja na STEM obrazovanje

17. 10. 2024.

Source Robotics je startup s misijom stvaranja pristupačnih, open-source robota i dijelova za razvoj robota, s posebnim fokusom na STEM obrazovanje. Trenutni izazovi u edukaciji, poput visokih cijena industrijskih robota i ograničenog pristupa učenicima, potaknuli su Petra Crnjaka, koji je sa svojim timom u finalu Startup Factory programa, na razvoj ovog projekta. U razgovoru s Petrom, osnivačem Source Roboticsa, doznali smo kakve promjene donosi njegov startup.


“Naš glavni proizvod je robotska ruka pod nazivom PAROL6. Riječ je o robotskoj ruci koja je manja od ljudske, a koju je moguće u potpunosti izraditi na 3D printeru. Ona omogućava razvoj, testiranje i učenje uz pristupačne troškove, a zadržava performanse slične industrijskim robotima”, objašnjava nam Petar.
Cilj ovog startupa je ponuditi rješenje za nedostatak robota u obrazovnim ustanovama, gdje se nastava često oslanja na simulatore, a ne na stvarne robote. “Na razred od 30 učenika često je dostupan samo jedan robot, koji može koštati i do 20.000 eura, što onemogućava realno iskustvo učenja,” ističe Petar, dodajući kako PAROL6 nastoji premostiti taj jaz.
Jedan od ključnih aspekata Source Roboticsa je njihova posvećenost open-source pristupu. “Vjerujemo da open-source omogućava korisnicima da doprinesu projektima, stvaraju zajednice i dijele znanja. Ljudi mogu sami izrađivati dijelove uz pomoć 3D printera, čime se smanjuju troškovi proizvodnje”, navodi Petar. Ovaj pristup omogućio im je da se prošire globalno, s više od 200 robota korištenih na vodećim sveučilištima poput MIT-a, Stanforda i ETH Zurich.

Tko stoji iza Source Roboticsa?

Source Robotics je, možemo reći, obiteljski projekt jer su Petar i Jakov Crnjak bratići. “Ja sam osnivač i glavni product developer, dok je Jakov zadužen za financijski i operativni dio posla,” objašnjava Petar. Petar, diplomirani inženjer robotike, već dugo radi na razvoju robota, dok Jakov dolazi s diplomom iz ekonomije.
Kao i mnoge uspješne startup priče, i ova je započela iz hobija. Petar je svoju strast prema robotici razvio još u srednjoj školi, a nastavio na fakultetu, gdje je izradio svoj prvi robotski projekt – robotsku ruku za STEM edukaciju. Taj je projekt ubrzo postao popularan na globalnoj razini, što je stvorilo veliku potražnju za njegovim rješenjima.

O ideji, motivaciji i inspiraciji

“Na ideju sam došao zbog velikog interesa za robotske projekte koje sam radio tijekom studija i u slobodno vrijeme”, objašnjava nam Petar. Tijekom školovanja suočio se s problemom ograničenog pristupa robotima, što je inspiriralo razvoj PAROL6. Njegov rad je prepoznat i na globalnoj razini, a uspjeh na Hackaday natjecanju, gdje je njegov projekt bio finalist, dodatno ga je motivirao za nastavak rada.
“Motivira nas želja da stvorimo robote koji će jednog dana raditi za nas, ali i da učinimo robotiku pristupačnom i dostupnom svima”, kaže Petar.

O Startup Factory akceleratoru

Source Robotics je finalist našeg Startup Factory akceleratora, o kojem Petar kaže: „Na Startup Factory akcelerator smo se prijavili zato što je to definitivno najbolji akcelerator u Hrvatskoj te znamo puno uspješnih firmi koje su proizašle iz njega i nadamo se da ćemo to biti i mi. S programom smo jako zadovoljni. Svaku radionicu drži novi mentor i vidi se da su odabrani najbolji predavači za svaku temu.“

Nakon Zagreb Connecta dolazi vrijeme velikih planova

„Od Zagreb Connecta očekujem izvanrednu priliku za povezivanje s investitorima, stručnjacima i drugim startupovima, što će nam pomoći u daljnjem razvoju i usavršavanju našeg projekta. Kao finalisti natjecanja, radujemo se pitchanju našeg starupa što mislim da je jedno jako teško ali i korisno iskustvo“, kaže nam Petar i nastavljao o nešto dugoročnijim ciljevima: „Za pola godine vidimo Source Robotics da nastavlja poslovanje kao i sada, prodajom robota i dijelova te daljnjim razvojem novih. Za godinu dana bi trebale biti gotove nove verzije robota s kojima ćemo probati napraviti da svaki student robotike ima jednog robota za učenje, opremanjem fakulteta i labosa. Znači ciljano ćemo prodavati fakultetima i firmama.“

Ostale novosti i projekti