Upoznajte startup SKAI LABS iz našeg Tech Transfer akceleratora

18. 10. 2024.

SKAI LABS je spin-off tvrtka Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu koja razvija napredna tehnološka rješenja za optimizaciju zračnog prostora i zračnog prometa.

Interaktivno sučelje kompleksnosti zračnog prometa iz SKAI LABS-a pruža zrakoplovnim profesionalcima uvid u sveobuhvatne analize za upravljanje kompleksnošću zračnog prometa u stvarnom vremenu. Koristeći naprednu AI obradu podataka i intuitivne vizualizacije, sustav nudi holistički pregled zračnog prometa, pomažući učinkovito i efikasno donošenje odluka. SKAI LABS-ov sustav poboljšava operativnu učinkovitost i sigurnost ističući kritične obrasce i trendove u dinamičnim scenarijima zračnog prometa.

„Naš glavni cilj je riješiti probleme kašnjenja, kapaciteta i sigurnosti zračnog prometa, što postaje sve veći izazov s povećanjem broja letova. Naša inovacija dolazi u obliku patentiranog sustava za procjenu kompleksnosti zračnog prometa, koji omogućuje prilagođavanje konfiguracija zračnog prostora i regulaciju prometa na način da identificiramo zrakoplove koji stvaraju poteškoće i optimiziramo njihovu putanju. Ciljana skupina za naša rješenja uključuje pružatelje usluga u zračnoj plovidbi (kontrole leta), regulatorna tijela i širu zrakoplovnu industriju, pojašnjava nam dr. sc. tech. Bruno Antulov-Fantulin, voditelj tima SKAI LABS-a.

Snažan tim koji donosi promjene

SKAI LABS tim čine znanstvenici, inženjeri za strojno učenje te stručnjaci iz zrakoplovne navigacije i kontrole leta. Dr. sc. tech. Bruno Antulov-Fantulin posjeduje veliko iskustvo u upravljanju kompleksnim sustavima u zračnom prometu te je ujedno i izumitelj patenta koji se koristi za komercijalizaciju proizvoda tvrtke SKAI LABS. Ostali ključni članovi tima, čije ekspertize uključuju analizu podataka, razvoj naprednih algoritama, kao i izravno iskustvo u kontroliranju zračnog prometa daju veliki doprinos razvoju inovativnih ideja i kvaliteti proizvoda.

„Upoznali smo se putem različitih industrijskih projekata i rada na Fakultetu prometnih znanosti, a okupljeni smo zajedničkom vizijom inovacije u zračnoj industriji. Svi članovi našeg tima imaju jasno definirane uloge, od razvoja tehnologije do njezinog testiranja i implementacije, priča nam Bruno.

Od problema, preko ideje do rješenja

„Inspiracija za naše rješenje proizašla je iz potrebe da se riješe problemi u zračnom prometu koje konvencionalne metode više ne mogu učinkovito adresirati. Povećana kompleksnost zračnog prometa zahtijeva inovativne alate za procjenu i upravljanje zračnim prometom. Naš tim je kombinirao napredne tehnološke pristupe s iskustvom iz stvarnog života kako bi stvorio sustav koji optimizira ljudsko i kontrolorsko poimanje kompleksnosti prometa i poboljšava njegovu sigurnost i efikasnost. Motivira nas ideja da naši proizvodi mogu donijeti pozitivne promjene u globalnoj zrakoplovnoj industriji, poboljšati sigurnost, smanjiti kašnjenja te smanjiti utjecaj na okoliš“, naglašava Bruno.

Tech Transfer akcelerator donosi primjenjiva znanja o poslovanju

„Na Tech Transfer akceleracijski program smo se prijavili jer smo prepoznali potrebu za dodatnim poslovnim znanjem i mentorstvom koje kao tehnološki startup nismo imali. Također, financijska podrška koja dolazi s programom omogućila bi nam stabilniji razvoj našeg proizvoda i ubrzala njegovo plasiranje na tržište. Do sada smo izuzetno zadovoljni programom – najvrjedniji aspekt bio je pristup iskusnim mentorima i ekspertima iz poslovno/ekonomskog aspekta, koji su nam pomogli u oblikovanju našeg poslovnog modela i strategije tržišnog ulaska.“

Od Zagreb Connecta do svjetski etablirane tvrtke

„Na Zagreb Connectu očekujemo priliku da se povežemo s potencijalnim investitorima i partnerima, kao i da dobijemo povratne informacije koje će nam pomoći u daljnjem razvoju našeg proizvoda. Za godinu dana, nadamo se da ćemo imati barem jednog pružatelja usluga kontrole leta kao korisnika naših rješenja, dok za pet godina vidimo SKAI LABS kao vodeću inovacijsku tvrtku u zrakoplovnoj industriji, s višestrukim korisnicima širom svijeta i značajnim utjecajem na smanjenje emisija i poboljšanje iskustva putnika“, s pouzdanjem zaključuje Bruno.

Ostale novosti i projekti

ZICER pokrenuo seed fond vrijedan 1.000.000 eura!

Direktor ZICER-a Frane Šesnić i predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo potpisali su Ugovor o okvirnom kreditu. Za razvoj naših startupova sada je u ZICER-ovom seed fondu dostupno 1.000.000 eura – od čega je 500.000 eura osigurao Grad Zagreb, a 500.000 eura HBOR....