Tim TINFE iz našeg Tech Transfer akceleratora posvećen je revolucioniranju visokoprotočne analize uzoraka korištenjem naprednih metoda fluorescencijske spektroskopije.
„Razvijamo programsko rješenje koje omogućava brži i efikasniji rad u laboratoriju te koji štedi vrijeme i novac. Veliki problem kod jako koncentriranih uzoraka je što njihova „boja“ koja se mjeri nije proporcionalna s koncentracijom mjerene tvari u uzorku. Naša metoda omogućuje znanstvenicima i stručnjacima koji koriste fluorescentnu spektroskopiju veću kvalitetu podataka uz kraće vrijeme obrade uzoraka“, pojašnjava nam doc. dr. sc. Davor Šakić, voditelj tima TINFE.
Tim TINFE dolazi s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a osnovali su ga doc. dr. sc. Davor Šakić i izv. prof. dr. sc. Tin Weitner. Tijekom Tech Transfer programa ovome timu se pridružila i Sofia Shkunnikova, koja svojim prodajnim i marketinškim ekspertizama već sada daje značajan doprinos timu.
„Kroz našu skoro 15-godišnju znanstvenu suradnju izmijenili smo različite uloge. Započeli smo kao suradnici na zajedničkim znanstvenim projektima. Prvo je Tin postao voditelj samostalnog znanstveno-istraživačkog projekta, a tri godine kasnije ja sam preuzeo tu funkciju“, priča nam Davor.
Dok je Tin eksperimentalni kemičar, Davorova jača strana je teorijska kemija, što se pokazalo kao odlična sinergija. Tako je TINFE kao proizvod nastao na temelju Tinovih opservacija u laboratoriju, dok je sam demo budućeg programa napisao Davor.
Ideja nastala iz realnog izazova
„Naše rješenje proizašlo je iz stvarnog problema kojeg smo imali u laboratoriju. Naime, “zeznuli” smo i nismo dovoljno razrijedili naše uzorke te smo umjesto ravne linije dobili krivulju. Kako su to bili jako skupi uzorci, krenuli smo mjeriti sve što smo mogli na njima, ne bi li mogli dobiti nekakve korisne podatke. Nažalost, morali smo ponoviti eksperiment, ali smo opetovanim mjerenjima pri različitim postavkama uočili trend. Daljnjim razvojem metode, došli smo do jedinstvenog načina obrade podataka iz više uzastopnih mjernja, što je povećalo raspon koncentracija do deset puta u odnosu na uobičajenu metodu. S time smo si pojednostavili pripremu uzoraka i dodatno dobili provjerene i točne podatke za daljnja istraživanja“, priča nam Davor.
Ušteda vremena i novca kao glavni motivator razvoja
„Glavni motiv za osnivanje startupa je želja da naša metoda i rješenje izađu na tržište i budu korišteni u što više laboratorija. Želimo istraživačima i stručnjacima u akademiji, industriji, kontroli kvalitete, bio-medicinskim pretragama i forenzici omogućiti uštedu vremena i novca, te postizanje pouzdanijih, preciznijih i točnijih rezultata“, naglašava Davor.
U timu TINFE procjenjuju kako će njihova rješenja, kada bi se primijenila u kliničkim laboratorijima, donijeti značajne uštede vremena i skupih kemikalija koje se troše na ponovljena mjerenja kod problematičnih uzoraka, što bi pak skratilo vrijeme od uzimanja uzoraka do dobivanja rezultata i povećalo broj analiza koje se mogu obaviti u jednom danu.
Tech Transfer kao odskočna daska
„Na Tech Transfer akcelerator smo se prvenstveno prijavili radi nagradnog fonda ali već nakon prve radionice i prvog bootcampa shvatili smo da su nam početni motivi bili krivi, te da je prava vrijednost ZICER-ovog Tech Transfera u ogromnoj količini znanja, vještina i mogućnostima umrežavanja koja se kroz sam program mogu dobiti. Umjesto suhoparnih ex-katedra predavanja koja smo očekivali, dobili smo interaktivna predavanja od iskusnih ljudi koji su prošli kroz put koji nas čeka – od ideje, preko prvog ulaganja, izlaska na tržište, do izlaska iz osnovane tvrtke. To je ujedno i najvrijednije od programa – čuti realna iskustva i otvoreni razgovor o greškama, kao primjeri na kojima se uče važni principi i grade čvrsti temelji za uspješan razvoj. Kroz rad, ZICER-ovi mentori u 1 na 1 pristupu su nam dali čvrste vizije daljnjeg razvoja i korisne savjete kako da sa što manje truda i novaca ostvarimo što bolje rezultate“, iskreno i zadovoljno ističe Davor.
Na Zagreb Connectu je veliko finale Tech Transfer akceleracijskog programa
„Na Zagreb Connectu očekujemo jako veliku tremu jer je to ipak najveći startup događaj u Zagrebu gdje će nas osim kolega slušati i stručnjaci, vlasnici uspješnih tvrtki te investitori. Želimo na jednostavan i razumljiv način objasniti svoj proizvod i zašto je toliko važan u industriji, te privući investitore koji vjeruju u našu viziju i koji će nam pomoći u njezinom ostvarenju”, kaže Davor.
U sljedećih šest mjeseci tim TINFE u planu ima osnivanje tvrtke, zapošljavanje ljudi, dovršavanje proizvoda i pilot-projekta, a za što im treba i prva značajna investicija.
„U tijeku naše prve godine poslovanja očekujemo prve prodaje proizvoda, kao i daljnji razvoj – kako novih proizvoda i usluga, tako i znanja i vještina zaposlenika, pogotovo u prodaji i marketingu. U sljedećih pet godina, planiramo biti važan igrač na tržištu, pri čemu će se naša licencirana tehnologija moći pronaći i u velikim instrumentima namjenjenim za kliničke bolničke centre. Nadamo se da će naša ideja pomoći smanjiti troškove, povećati uštede vremena i omogućiti pravovremene i provjerene rezultate za sve koji će ih koristiti“, za kraj o ambicijama svoga tima ističe Davor.